Alzheimeri tõvi võib alata juba 20ndates
Alzheimeri tõbi võib alata juba 20ndates eluaastates
Hiljutine Ameerika teadlaste uuring heidab uut valgust Alzheimeri tõve kujunemisele, viidates võimalusele, et haigusega seotud muutused ajus võivad alata märksa varem, kui seni arvati – juba noores täiskasvanueas. Uuring avaldati mainekas teadusajakirjas Alzheimer’s & Dementia: Diagnosis, Assessment & Disease Monitoring ning selles analüüsiti enam kui 12 000 inimese andmeid, kes osalesid pikaajalises Add Healthi uuringus. Osalejaid jälgiti alates noorukieast kuni 30.–40. eluaastani.
Dementsus ja üllatav värske uuring
Üllatav uuringutulemus: abielu suurendab mäluhäirete riski
Ehkki varem on arvatud, et abielu kaitseb inimesi mäluhäirete eest, väidab värske Ameerika Ühendriikide ja Prantsumaa teadlaste uuring, et pühendunud suhtes või abielus elamine võib dementsuse riski hoopi suurendada.
Kui abielus olnuist ja leskedest tekkis uuringu ajal dementsus 22 protsendil, siis lahutatuist ja vallalistest veidi üle 12 protsendil.
UUS AJAJÄRK ALZHEIMERI TÕVE RAVIS
Alzheimeri tõve ravi on jõudnud pöördepunkti. Euroopa Ravimiamet on andnud heakskiidu uuele ravimile, mis esmakordselt suudab aeglustada haiguse kulgu märkimisväärselt. See on kasutusel juba USAs, Jaapanis, Hiinas, Lõuna-Koreas, Hong Kongis, Iisraelis ja Suurbritannias.
Eesti on selles arengus esirinnas – esimesena Baltikumis ja Skandinaavias on Confido Arstikeskus alustanud professor Toomas Toomsoo juhtimisel selle revolutsioonilise ravi tegemist. Samal ajal Eestiga alustasid seda uudset ravi ka Berliini Charité Ülikooli neuroloogid, kellega dr Toomsool on hea vahetu kontakt.