Une kvaliteet on ülioluline
Nõustamisel puutun liiga sageli kokku ärevushäiretega, motivatsiooni puudusega, elu isu kaotamisega, eesmärki pole ja rõõm on kadunud. Klassikaliselt käime kliendiga läbi inimese baasvajadused: uni, toit, kehaline tervis ja liikumine. Väga vähestel nendest abi otsijatest on baasvajadused korras. See on pigem erand. Alustame kleindiga sellest, et elementaarsed harjumused korda saada ja siis sealt edasi saab asuda muude probleemide lahendamisele.
Kui sa ärkad hommikuti väsinuna ja tunned päeva jooksul energiapuudust siis mõtle, mitu tundi sa magasid. Kvaliteetne uni on hea tervise ja energia olemasolu alus. Mõni vajab und 8 tundi, teine 9 või 10 hoopis. Vähestele piisab 7 tunnist unest.
Sagedane on arvamus, et lähen magama kell 1-2 öösel ja magan poole päevani. Une kvaliteet on kõige parem öösel 22-07 hommikul.
Siin on 5 lihtsat viisi, kuidas parandada oma unekvaliteeti:
1. Loo kindel uneharjumus
Mine magama ja ärka iga päev samal ajal – isegi nädalavahetustel. Regulaarne uneaeg aitab kehal luua loomuliku une-ärkveloleku rütmi.
2. Väldi ekraane enne magamaminekut
Nutiseadmete sinine valgus häirib melatoniini tootmist, mis mõjutab uinumist. Proovi olla ilma ekraanideta vähemalt 1 tund enne voodisse minekut.
3. Loo rahulik magamiskeskkond
Hoidke magamistuba jahedana, pimedana ja vaikse. Investeerige mugavasse madratsisse ja padjadesse – teie keha tänab teid selle eest!
4. Väldi kofeiini ja raskeid toite õhtul
Kofeiin ja rammusad toidud võivad häirida uinumist. Eelistage kerget õhtusööki ja hoidke kofeiini tarbimine hommikusele ajale.