Kaassõltuvus
Kaassõltuvus on tunnete, uskumuste ja hoiakute kogum, mille puhul inimene panustab enamuse energiast uimastite, akoholi jm sõltuvuste tarvitaja ja tema muredega tegelemisele. Võib isegi öelda, et kaassõltuvus on sõltuvus tarvitajast ja tema käitumisest. Seda iseloomustab püüd kontrollida tarvitaja iga sammu ning klaarida tema tegude tagajärgi. Kodus valitseb usaldamatus, aus ja vahetu suhtlemine on praktiliselt võimatu. Kodukorra reeglid ei kehti ning käib lakkamatu võimuvõitlus. Midagi ei võeta enne ette, kuni pole hoolega kaalutud, kuidas tarvitaja sellele reageerida võiks. Perekonnas võtab maad närviline valvelolek.
KAASSÕLTUVUSELE VIITAVAD TUNDEMÄRGID
- Paned uimasteid tarvitava inimese vajadused enda vajadustest ettepoole.
- Otsid lahendusi väljaspool ennast.
- Võtad liiga palju vastutust.
- Püüad pidevalt teistele meeldida ning kardad, et sind ei hinnata või tunnustata.
- Sul on hirm hülgamise ja üksi jäämise ees.
- Sul on madal enesehinnang.
- Sul on vajadus kontrollida olukordi, inimesi ja oma tundeid.
Testi, kas sul võib olla kaassõltuvus. Kaassõltuvuse teadvustamine on esimene samm lahenduse suunas.
SOOVITUSED KAASSÕLTUVUSEST VABANEMISEKS1
- Tee endale selgeks, mis on kaassõltuvus ning sellega kaasnevad suhtumised, tunded, mõtted ja käitumismustrid.
- Ära unusta iseenda eest hoolt kanda ja ennast armastada. Keskendu rohkem iseendale. Kui oled end unarusse jätnud, õpi uuesti ennast hoidma ja armastama. Sea endale elus eesmärgid, kuhu poole püüelda, leia endale mõni meelistegevus, hobi. Võib-olla on sinu elus varem see kõik juba olnud, kuid kaassõltuvuses olemine on selle hävitanud.
- Ära pehmenda ega lahenda uimastite tarvitaja muresid ja kahjustava käitumise tagajärgi. Lõpeta tema eest hoolitsemine (nt tema järelt koristamine, võlgade tasumine jt) ning ta tarvitamise varjamine (näiteks sugulastele valetamine). Sageli pole tarvitaja teadlik sellest, kuidas ta uimasti mõju all käitub. Et ta saaks sellest aru, ei soovitata uimastijoobes korda saadetud tegude tõendeid (segadust, lõhutud asju jne) tarvitaja eest koristada. Ainult nii on võimalik inimesel mõista, kuidas tarvitamine teda ennast ja ümbritsevaid mõjutab.
- Leia endale sobiv taastumis- või tervenemisvõimalus. Ära häbene rääkida oma murest perearsti või pereõega, head nõu oskavad anda vaimse tervise õed. Kui sulle tundub, et nende soovitustest pole abi, pöördu psühholoogi poole. Nõustamisel käimine aitab sul tasapisi jälle iseennast leida.
- Kaassõltuvusest vabanemine muudab sageli suhte dünaamikat. Võib juhtuda, et vajate mõnda aega eraldi olemist, et oma tunnetest ja mõtetest paremini aru saada. Haiget tegevast suhtest ei peaks ka iga hinna eest kinni hoidma ning mõnikord võib see tähendada suhte lõppu. Nii kaassõltuvusest kui ka uimastite tarvitamisest on võimalik vabaneda. See, kas ka suhted on võimalik pärast tervenemist taastada, on igaühe enda otsus.
Raamatud kaassõltuvusest:
Mellody P, Wells Miller A, Miller K J, Kaassõltuvus. Tallinn: Väike Vanker, 2021.
Hellsten T, Jõehobu elutoas. Tallinn: Pilgrim, 2007.
Beattie, M. Kaassõltuvusest vabaks. Tallinn: Pilgrim, 2008.
Tekst lehelt: narko.ee